Aktualności

Rozmawiali o bezpieczeństwie

Data publikacji 11.04.2024

Jak nie dać się oszukać metodą na wnuczka czy policjanta? Jak chronić swoją tożsamość? W jaki sposób korzystać z internetowych aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń czy Moja Komenda? Jak bezpiecznie korzystać z internetu i dróg publicznych? - to tylko nieliczne zagadnienia, które omówił policyjny profilaktyk podczas spotkania z osobami z niepełnosprawnością ich opiekunami oraz seniorami w oleskim Miejskim Domu Kultury.

Organizatorem tego cyklicznego wydarzenia było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Policji, Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Starostwa Powiatowego w osobie Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

Policyjny profilaktyk przestrzegał przed oszustami, przypomniał zebranym o metodach jakimi mogą posługiwać się przestępcy. Wyświetlił przygotowaną prezentację multimedialną, w której dokładnie opisane zostały metody oszustwa „na wnuczka” czy „policjanta”. Jednocześnie przestrzegał słuchaczy, że przestępcy cały czas modyfikują swoje metody. Coraz bardziej popularne stają się oszustwa na pracownika pomocy społecznej, ZUS-u, zakładu energetycznego, banku listonosza czy innych instytucji. Omówił również działania cyberoszustów rozsyłających sms-y z fałszywymi wiadomościami i niebezpiecznymi linkami.

Ważne by w takich przypadkach nie ulegać presji czasu i pamiętać o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy czy kosztowności nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.  W każdym przypadku warto skontaktować się z rodziną i całą sytuację wyjaśnić. Należy też o całej sytuacji powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112.

Osoby z niepełnosprawnością dowiedziały się też z jakich ułatwień w ruchu drogowym  mogą korzystać  i  do czego uprawnia karta parkingowa osoby niepełnosprawnej.

Policjant przypomniał również zebranym przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz zachęcał do używania elementów odblaskowych przez cały rok wszędzie tam gdzie się poruszamy.

  • Sala w Miejskim Domu Kultury. Osoby w różnym wieku siedzą na krzesłach ustawionych w kilku szeregach. Przed nimi stoi umundurowany policjant. Na ekranie rzutnika wyświetlany jest slajd promujący aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
  • Blat stolika. Na nim plakat reklamujący kampanie społeczną dotyczącą oszustw na osobach starszych #ZnamTeNumery.
  • Sala w Miejskim Domu Kultury. Osoby w różnym wieku siedzą na krzesłach ustawionych w kilku szeregach. Przed nimi stoi umundurowany policjant. Na ekranie rzutnika wyświetlany jest slajd promujący aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Powrót na górę strony